Uçan Yolcu

Yükleniyor...

Uçan Yolcu

Kayıt Ol

Genel Kültür - 15 Eylül 2021

Uçak Seyahatlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Uçak seyahatlerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Uçak yaşamlarımızda yer alan en kıymetli ulaşım araçlarından biridir. Bu nedenle hemen herkes sıklıkla seyahat etmek için uçakları yani hava ulaşımını kullanmaktadırlar. Günümüzde birçoğumuz uçakların konforlu alanlarına hayran durumdayız. Uçaktaki güvenlik kuralları ise kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli detaylar arasındadır.

Son dönemlerde yaşanılan Pandemi ve olumsuz hayat şartları artık toplu mekânlarda hareket alanımızı kısıtlayarak yaşam alanlarını etkilemektedir. Bu nedenle hemen herkes için son derece güvenli alanlar içerisinde seyahat alışkanlığı kazanmış durumdadır.

Soğuk Algınlığı Varsa Uçak Seyahatinizi Tekrar Düşünün?

Bazı bir takım rahatsızlıklar basınç etkisiyle kişilerin zor dakikalar yaşamalarına sebep olmaktadır. Bunlardan bir tanesi yapılan Uçak seyahatleridir. Grip gibi hava değişikliği nedeniyle yaşanan soğuk algınlığı durumunda kişilerin ortakulak yapısı üzerine biriken iltihap basıncın etkisiyle zor zamanlar yaşanmasına sebep olmaktadır. Uçağa nasıl bilinir şeklindeki sorulara genel olarak üst solunum yolu enfeksiyonu olmayanların tercih etmesi kulak zarları için oldukça önemli bir detay olacaktır.

Kulak yapısında oluşabilecek bir enfeksiyon kulağın zar kısmındaki uçuş sırasında oluşan basınçla birleştiğinde oldukça önemli bir sorun oluşması mümkün olacaktır. Kulak zarının yırtılmasına kadar giden bu durum kişiler içinde son derece eziyetli bir seyahat anlamı taşımaktadır.

Uçaklardaki Güvenlik Yöntemleri

Uçaklarda güvenlik olarak oldukça sıkı bir yönetim ve hiyerarşi bulunmaktadır. Seyahatler sırasında kişilerin son derece güvenli bir yolculuk yapabilmeleri için kimlik kontrolleri tamamlanan ve tüm bilgi taramalarının yapıldığı kişileri yolcu olarak kabul etmektedir. Günümüzde uçaktaki güvenlik kuralları oldukça iyi bir donanım ve tedbirler ile sağlanmaktadır.  Yolcuların güvenli seyahatleri için;

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının tüm kurumlarca taramaları yapılması,
  • Daha önce hava yolları ile bir sorun yaşanıp yaşanmadığı

Gibi yolcular için basit önlemler almaktadır. Fakat tüm bunlara sadece sağlıklı bir yolculuk için yapılması gereken basit ve küçük ayrıntılar bu nedenle kişileri yolculuk sırasında ne yaşayabileceği tamamen şans olmaktadır.

Uçuş sırasında uçak içerisinde de yolcular için bir takım önlemler alınmaktadır. Bunlar genel olarak uçaktaki güvenlik kuralları başlığı altında gözlemlenmektedir. Uçuş sırasında kişilerin çevresel etkenlerden etkilenmemeleri ve sağlıklı bir seyahat yapmaları için oldukça pratik ve doğru adımlar ışığında hazırlanan güvenlik önlemleri olmaktadır. Bunlar;

  • Sarı kancalar
  • Yanmaz koltuklar
  • Gizli tuvalet kilidi
  • Camlardaki Küçük delik gibi bazı küçük ama önemleri son derece büyük olan güvenlik tedbirleri arasında yer almaktadır.

Yaşam alanlarında son derece keyifli zaman ayıran uçak seyahatleri hemen herkes için oldukça keyifli ve kısa yolculuklar olarak anlam ifade etmektedir. Bu nedenle hemen herkesin birçok bölgeye uçak ile seyahat etmek istemesi de ayrıca normal olarak değerlendirilmektedir. Alınan bu tedbirler ise yıl genelinde düşünüldüğünde 20 ile 25 kişi arasında bir can kaybını önlediği düşünülmektedir. Her yıl bu oran ile kişilerin korunabiliyor olması ise havacılık tarihi olarak önemli bir adım olarak görülmektedir.

 

Yaşam Alanlarında Uçak Ulaşımının Farkı

Değişen dünyanın zaman kavramları da bir o kadar hızla yenilenmektedir. Uçaktaki güvenlik kuralları herkes için aynı derecede önemli ve geçerli bir konumdadır. Zaman rutin akışında giderken insanların bu akışa yetişmeleri her zaman kolay olmayabilir. İş seyahatlerinde ya da tatillerde aktif olarak kullanılan uçaklar son derece güvenli ve konforlu bir ulaşım için oldukça uygun ulaşım tercihleridir.

Günümüzde zaman konusunda yaşanılan önem düşünüldüğünde uçakların iller arası mesafeyi ve ülkeler arası mesafeyi son derece kısalttığı bilinmektedir. Bu nedenle hemen herkes için bir tercih unsuru olan uçaklar birçok konu da kişilerin tercihleri arasında yer alır. Uçaktaki güvenlik kuralları kapsamında düşünülerek seyahat için yaz mevsimlerinde saatlerce karayolu ve güneş ısısına maruz kalmak pek tercih edilebilir olmazken günümüzde hemen her konuda kişilerin tercih unsurlarından biri olarak görülmektedir.

Hava koşulları düşünüldüğünde karayolu ulaşımı kış mevsimlerinde bir tehlike unsuru oluştururken, hava ulaşımı konforlu ve güvenli bir seyahat seçeneği olarak kabul edilmektedir. Ulaşım konusunda

  • Havayolu
  • Karayolu
  • Denizyolu
  • Demiryolları gibi pek çok tercih imkânları kişilerin tercihlerine sunulmaktadır.

Bu seçeneklerin en pratik ve kısa zaman da gidilecek bölgeye ulaştıranı uçak aracılığı ile havayolları semini olmaktadır. Deniz ve karayolları ise en yavaş ulaşım ağını oluşturan unsurlar arasındadır.

Havaalanında Dikkat Edilecek Hususlar

Havaalanlarında kişilerin sosyal temasa ve mesafeye son derece duyarlı olmaları gerekir. Havaalanında uyulması gereken kurallar içerisine son dönemlerde Koronavirüs sebebiyle sosyal temasta eklenmiş ve artık tüm gerekliliklerin kişilerden yerine getirilmesi beklenmiştir. Kişilerin salgın hastalıklar karşısında uçuşların engellenmemesi için sosyal mesafe sınırlarını koruyarak ulaşım olanaklarını kullanıyor olmaları son derece önemli bir detay olarak görülmektedir.

Havaalanlarına uçuş saatlerinden çok önce gidilmesi pek doğru olmamaktadır. Uçaktaki güvenlik kuralları gereği kapılarını uçuş saatine yarım saat kala açılmaktadır. Bu nedenle hemen herkes için ortak bir karar olan bu uçuş saatine yakın zaman dilimleri içersin de alana gelmek salgın dönemlerinde bilhassa daha doğru olacaktır.

Bilet işlemleri ise belirli bir süre zaman alması nedeniyle kişilerin her durumda en fazla bir saat önceden gelerek tüm işlemleri tamamlıyor oldukları bilinmektedir. Havaalanlarında eski dönemlere göre günümüzde pek çok aktivite ve vakit geçirmek için kafeler yaygın olarak bulunmaktadır.