Uçan Yolcu

Yükleniyor...

Uçan Yolcu

Kayıt Ol

Listeler - 15 Eylül 2021

Kamp için En İdeal Konumlar

Kamp İçin En İdeal Konumlar

Yaz mevsimlerinde yaşanabilecek en keyifli tatillerden biri kamp tatilleridir. İstanbul kamp alanları bu noktada kişilerin en uğrak yerlerinden biri olmaktadır. Hemen herkes için bir kamp ateşi yakmak ve keyifli sohbetler ile yaz akşamlarına renk katmak vazgeçilmez bir gelenek olarak bilinmektedir. Bu nedenle hemen herkes için bir tercih unsuru olan kamp tatilleri için ise nerede ve hangi donanımlar ile gidildiği ayrıca önem taşımaktadır.

Günden güne şekillenen tatil planlarıyla kişilerin birçok konuda tercihleri bulunmaktadır. Bu nedenle en iyi kamp alanları olarak bir araştırma yapıldığında genel olarak hemen herkesin en çok gitmiş oldukları bölgeler kişilerin karşısına çıkmaktadır. Kamp kültüründe rahat etmek tabii ki önemlidir. Ama doğa ile iç içe olabilmek daha önemlidir. Bu nedenle kamp tatillerinde ortopedik yatak aramak ya da bu konfora yakın bir uzantı kovalamak son derece yersiz bir meşgale olacaktır.

Kamp yapmak için en ideal konumlar genel olarak ege kıyılarından çıkmaktadır. Yaz mevsimlerinden Ege ya da Akdeniz bölgesinde kamp yapmak son derece keyifli bir deneyim olabilecektir. Kış mevsimlerinde ise, tercih edilebilecek birkaç bölge vardır. Bunlar;

 • Bolu – Uludağ ve Abant
 • Eskişehir
 • Kaz dağları
 • Palandöken
 • Sakarya gibi başlıca kış turizmine yön veren bölgelerden oluşmaktadır.

Kamp tatillerinde çoğunluk olarak kişilerin tercih unsurlarından biri bölgeye yabancı olmamak ve çok fazla sakin olmaması ilk dikkat edilen tercih sebeplerinden biridir. Türkiye kamp alanları olarak son derece uygun coğrafi yapıya sahiptir. Tropikal olmaması sebebiyle tüm alanlarda ve ormanlık bölgelerde güvenli bir şekilde kamp yapılabilmektedir.

Hangi Bölgelerde Kamp Kurulmalı

Kamp kurulacak bölge hemen hemen bilinen ve pek de yabancısı olunmayan bir bölge olmalı. Suya yakın olduğu kadar ormanlı bölge ise bu suyun çadırı almaması için güvenli bir bölgede de kurulması gereklidir. Türkiye genelinde keşfedilmemiş kamp alanları şeklinde bir bölge çok fazla bulunmamaktadır. Ülkemiz turizm ve kamp konusunda son derece başarılı girişimler ile kendini birkaç adım ileri taşımaktadır. Bu noktada herkes için her bölgede kamp yapılabilir gibi bir açıklama doğmamalıdır. Karadeniz bölgesi için kamp yapılabilecek alanlar sınırlı bir bölge olarak belirlenmiştir.

Bu konuda önemli olan kamp yapılacak alanların ne kadar açık olup, olmadığı ya da kamp yapılacak alanların ne kadar güvenli olduğundan çok yer şekilleridir. Karadeniz için yağmurların şiddetli bir şekilde yapıyor olması sel felaketini beraberinde getiriyor olması sebebiyle hemen herkes için kamp kurulacak alanın doğru ve teknik bilgiler ışığında kurulması son derece önemlidir.

Ege kamp alanları olarak da bilinen menderes kıyıları ya da Kuzey ve Güney Ege sahilleri kamp konusunda hemen herkes için oldukça beğenilen bir noktada yer alır. Hatta bölge En iyi kamp alanları konusunda da beğenileri toplayan bir niteliğe sahiptir. Bu nedenle çoğu kişi bölgede kamp yapmayı tercih etmektedir.

Kamp tatilleri geçmiş yıllara oran ile son yıllar oldukça arttığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle herkes için oldukça geniş bir tatil yelpazesi bulunmaktadır. Kamp kurulacak bölge için bazı şartlar son derece önemlidir. Bunlar;

 • Zemin şekli,
 • Toprağım sulu ya da yumuşak olmaması,
 • Çok yüksek bir bölgeye kurulmaması,
 • Suya çok yakın konumlandırılmaması,

Kamp çadırının sağlam bir kumaş yapısına sahip olması başlıca dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri olmaktadır. Keşfedilmemiş kamp alanları olan bir mecrada kişinin doğru bir zemine denk gelmesi pek kolay olmamaktadır. Bu nedenle kamp çadırının kurulacak bölgesi son derece önemlidir.

Tepe bir bölgeye kurulan çadır yoğun rüzgâr alıyorsa ya da gece alama ihtimali yüksekse bu bölgeye kamp çadırı kurulmamalıdır. Rüzgâr çadıra zarar verecek ve çadırın uçması ya da dağılması ile sonuçlanan durumlar yaşanabilmektedir.

Kamp Ekipmanları Ve Kamp Alanı

Kamp için kullanılan ürünler oldukça önemlidir. Malzemelerin düzgün bir işleyiş ile doğru maddelerden yapılarak hizmete sunulmuş olması gerekir. Bu nedenle hemen herkesin doğru kamp ürünlerini temin etmesi önemli ayrıntılar arasındadır. En iyi kamp alanları son dönemlerde otel hizmetine yakın kamping yerleri ile donanmaktadır. Kişiler valizleriyle hazır kurulmuş olan çadırlara yerleşerek burada tatillerini sürdürmektedirler.

Tüm ihtiyaçları da ek çadırlar ile karşılanmaktadır. Günümüzde kamp kültürünün günden güne yaygınlaşıyor olması teknik olarak farklı tatil ortamlarına zemin oluşturmaya başladığı gözlemlenmektedir. Türkiye kamp alanları olarak dünyanın en zengin bölgeleri arasında yer almaktadır. Yeşili doğası ve tabiatıyla kamp tatilcileri için istenilen ortamların kolayca oluşturuluyor olması oldukça önemlidir.

Herkes İçin Keyifli Bir Kampta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp tatilinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dağlık bölge olması sebebiyle kamp bölgesine gideceğinizi aracınızın ortam koşullarınsa uygun olması en önemli detaylardan biridir. Bunun ardından dikkat edilmesi gereken detaylar ise şu şekildedir;

 • Kamp ürünlerinizin eksiksiz olması,
 • Mutfak malzemelerinizin tam ve kolay temizlenebilir olması,
 • Sağlık ve temizlik için gerekli ürünlerin temini,
 • Ortopedik ve sert zemine dayanıklı yer yatağı,
 • Bol içme suyu tüm bunlar kamp için yeterli olacaktır.

Kamp tatilleri hemen herkes için son yılların gözde tatilleri arasında yer alır. Bu nedenle kamp alanlarına gösterilen saygı ve temizlik kurallarına uymak ise oldukça önemlidir.