Uçan Yolcu

Yükleniyor...

Uçan Yolcu

Kayıt Ol

Genel Kültür - 15 Eylül 2021

Avrupa İş Fırsatları

Avrupa’da İş Fırsatları

Hayatını Türkiye’de değil Avrupa’da devam ettirmek isteyen ancak henüz nasıl yapacağını bilemeyen kişiler, internette yurt dışında çalışmak için nereye başvurmalıyım araması yapmaktadır.

Yurt dışında çalışmak, yeni deneyimler elde etmek ve farklı kültürlere şahit olmak için mükemmel bir deneyim olacaktır. Eğer hayatınızda yeni bir döneme adım atarken bambaşka şeyler de öğrenmek istiyorsanız yurt dışında çalışmak sizin için harika bir seçim olabilir.

Avrupa kıtasında bulunan şehirler, yaşam şartları ve sahip olduğu tarihi güzellikleri ile herkesin mutlaka gitmek istediği şehirlerdendir. Sahip olduğu mimari yapısı, tarihi kalıntıların olduğu gibi kalması ve bunun gibi güzellikleri ile herkesi kendisine hayran bırakmaktadır.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereden Başlamanız Gereklidir

Her bir ülke kendi hikayesini, insanları ve atmosferi ile anlatmaktadır. Gittiğiniz ülkeler bu şekilde size birçok farklı bakış açısı kazandırabilir ve hayatınız hakkında ufkunuz açılabilir.

İlk olarak hangi ülkede çalışmak istediğinizi belirlemeniz gereklidir. Her ülkenin ihtiyaç duyduğu mesleğe göre bir seçim yapmanız gerekebilir. Öncelikle gitmeye karar verdiğiniz ülkenin yaşam şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Bu noktada en ufak bir ayrıntı bile önemlidir. Çalışma izni koşullarına uymanız hayati öneme sahiptir.

Eğer gitmek istediğiniz ülkenin bütün şartlarına uyup çalışma izni alabilirseniz çalışmayı tercih ettiğiniz yerlere başvuru yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat, eğer ki bu uygun olmanız gereken şartlara uygun görülmemişseniz bunu düzeltmek için çabalayıp şansınızı yeniden deneyebilirsiniz.

Yapmanız gereken en önemli şeylerden biri gitmek istediğiniz ülkedeki iş fırsatlarıdır. Neye ne kadar ihtiyaç var, hangi işte ne kadar maddi kazanç var gibi birçok araştırma yapmanız geleceğiniz için daha iyi olacaktır.

Almanya, Hollanda, Fransa ve İsveç ülkeleri, Türkiye’den en çok çalışan alan ülkelerdir. Bu sebeple bahsi geçilen ülkeleri göz önünde tutmak size kolaylık sağlayacaktır.

Birçok insan internette yurt dışı işçi alımı araması yapmaktadır. Fransa, İsveç ve Hollanda gibi ülkeler belirli zamanlarda ülkelerinde işçilere gereksinim duyduğunu duyurmaktadır. Bu duyuruları takip etmek işinize yarayabilir.

Eğer gittiğiniz ülkede kendi işinizi kurmak istiyorsanız, bunun için ilk olarak sermaye yeterliliğinizden emin olmalısınız. Daha sonrasında iş kurmanın en avantajlı ve kolay olan ülkelerini araştırmanız gereklidir. En önemlisi de ne üzerine iş açarsanız daha çok iş yaparsınız diye düşünmeniz gereklidir. Gittiğiniz ülkede en çok ne ilgi çeker veya en çok ne talep edilir buna göre bir iş kurarsanız zarara uğrama riskiniz en aza inebilir.

Yurt dışında çalışmaya adım atmanın en önemli noktalarından biri ise gitmek istediğiniz ülkenin diline hakim olmaktır. Gitmeden önce eğer bilmiyorsanız dil eğitimi almanız çok önemlidir.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Başvurabileceğiniz Yerler

Birçok insan yurt dışında kısa süreli de olsa uzun süreli de olsa iş hayatına atılmak ve hayatında unutamayacağı bir deneyim elde etmek ister. Maddi olarak da manevi olarak da gelişmek isteyen kişiler, yurt dışında çalışmak için nereye başvurmalıyım sorusunu sormaktadır.

İşte yurt dışında çalışmak istiyorsanız başvurabileceğiniz bazı programlar listesi:

 • Avrupa Gönüllülük Hizmeti
 • Ankara Antlaşması
 • WWOOfing
 • Sam Academy
 • Work and Travel
 • Workaway
 • Intrepid Travel
 • Abbey Road Programs

Avrupa Gönüllülük Hizmeti

Europian Voluntary Services (EVS) olarak da bilinen Avrupa Gönüllülük Hizmeti 17-30 yaşları arasındaki insanları kendisine katmayı tercih etmektedir. Avrupa Gönüllülük Hizmetinde istediğiniz AB ülkesine veya AB’ye komşu olan ülkeye gidip sosyal bir projede yer alabilirsiniz. Gönüllü olarak yapacağınız bu iş her türden insanın rahatlıkla yapabileceği bir iştir ve 1-12 ay bir süreyi kapsamaktadır.

Avrupa Gönüllülük Hizmetine katılmak için yapmanız gereken tek şey Avrupa Gönüllülük Hizmeti projeleri konusunda akreditasyona sahip bir sivil toplum kuruluşu ile iletişime geçip desteklenmeye hazır olan herhangi bir projeye başvurmaktır. Bu şekilde yerinizi alabilirsiniz.

Ankara Antlaşması

Ankara Antlaşması 1963 tarihinde Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında imzalanmıştır ve Avrupa Ekonomik Topluluğu bu antlaşma ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına belli yasalar çerçevesinde yurt dışında iş kurma ve işletme hakkı tanınmıştır.

İmzalanan bu antlaşma sayesinde birçok Türk vatandaşı İngiltere’ye gidip orada iş kurma fırsatını yakalamıştır. Kısaca, İngiltere bu antlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkesinde iş kurma iznini vermiştir.

Bunun için belirli başlı şartlar söz konusudur. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle yaşınızın 18 yaşından büyük olması gereklidir.
 • Yapacağınız iş için gerekli sermayeye sahip olmanız gereklidir.
 • Belirtilen seviyede İngilizce bilmeniz gereklidir.
 • İş yapabilecek donanıma ve bilgi birikimine sahip olmanıza dikkat edilmektedir.
 • Yapacağınız işe göre özel izin almanıza gerek olabilir. Örneğin avukat veya doktorsanız bunun için ayrıca özel bir izin almanız gerekmektedir.
 • Kuracağınız işin giderlerini karşılayabilecek güçte olmanız çok önemlidir. Bütün bunları iyi bir şekilde planlamanız gerekmektedir.

Bu şekilde Ankara Antlaşması vizesine sahip olan vatandaşlar, İngiltere’de yerleşme hakkını kazanırlar ve ülkenin sağlık hizmetlerinden ve başka önemli hizmetlerinden mahrum kalmamaktadırlar. Ayrıca yanlarında ailesini de götürme hakkına sahiptir.

WWOOfing

WWOOfing, bir nevi dünya çapında bulunan organik çiftliklerde çalışma fırsatını yakalayabileceğiniz bir programdır. Woofing’in en büyük avantajı nerede nasıl çalışacağınızı sizin belirleme hakkına sahip olmanızdır. Nerede çalışmak istediğinizi, çalışma saatlerinizi ve şartları belirleyip iletmeniz yeterlidir. Onlar, konaklama ve yemek imkanı sağlamaktadır.