Uçan Yolcu

Yükleniyor...

Uçan Yolcu

Kayıt Ol

Genel Kültür - 2 Eylül 2021

Amerika’da İş Fırsatları

Türkiye’den ayrılıp hayatını Amerika’da devam ettirmeye karar veren kişiler, internette Amerika’da Türklerin yapabileceği işler aramasını yapmaktadır. Eğer siz de bunun için araştırmalara başlamışsanız öncelikle bunun hayatınızda edindiğiniz en önemli deneyimlerden biri olacağını bilmelisiniz.

Ana vatandan çıkıp başka bir ülkeye yerleşmek herkesin cesaret edebileceği bir şey değildir. Büyük bir özgüveni gerektiren, ciddi bir karardır ancak kendinize birçok şey katabileceğiniz bir maceraya atılmış olursunuz.

Her bir ülke ayrı bir kültüre, tarihe ve atmosfere sahiptir bu sebeple gideceğiniz ülkede birçok farklı şey ile karşı karşıya kalacak ve bunu deneyimlerken de kendinize çok şey katacaksınız. Hayatınız boyunca unutamayacağınız anıları biriktirip manevi ve maddi olarak daha donanımlı bir hale gelme fırsatını yakalamış olacaksınız.

Amerika’da Yeni Bir Yaşama Başlamadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

İlk olarak gerçekleştirmek istediğiniz her şeyi bir plana göre belirlemek en iyisi olacaktır. Neyi ne zaman yapmanız gerektiğini bu şekilde daha rahat görebilecek ve tam olarak ne istediğinizi de somut olarak farkına varma imkanını sağlayabilecek durumda olacaksınız.

Yeterli kadar sermayeye sahip olmanız çok önemlidir. Ancak bunun hepsini nakit olarak götüremezsiniz çünkü bir limit vardır. Ancak daha fazlasını götürmek zorundaysanız bunu bildirmeniz gerekmektedir.

Amerika vizesi alabilmek için 6 yıllık pasaportunuzun olması gerekmektedir eğer ABD vizesi alabilmişseniz 3 veya 5 gün içerisinde size ulaşacaktır.

Amerika’da çalışmak için sahip olmanız gereken belirli başlı şartları barındırmanız gerekmektedir. Her şeyden önce Amerika’da bir iş ayarlamanız gerekmektedir. Daha sonrasında Amerika’da çalışacağınız yerin yöneticisi veya sahibi Amerikan Çalışma Bakanlığı’ndan iş sertifikası almak zorundadır.

Bundan sonra olması gereken ise işvereninizin I-40 formunu doldurması ve Amerikan Göçmenlik Bürosuna başvuru yapmasıdır.

Türkiye’de bir şirkette çalışıyorsanız ve şirketinizin Amerika ile ticaret anlaşması bulunuyorsa E1 ticaret vizesi veya E2 yatırım vizesi almanız yeterli olacaktır.

Tabii ki Amerika’da çalışmak için oturma izni de alınması gereklidir. Oturma izni almanız için barındırmanız gereken belirli başlı şartlar vardır. Eğer ailenizden biri Amerikan vatandaşı ise veya doğumunuz Amerika’da gerçekleşmişse oturma izni almanız daha kolaydır.

Bunun yanında Green Card alırsanız veya Amerika’da yatırım yaparsanız oturma izni almanız aynı şekilde kolaylıkla halledilebilir. Green Card sahibi olmak için 18 yaşından büyük olmak, lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olmak gereklidir. Eğer kişinin eğitim diploması bulunmuyorsa son beş yılda iki yıl sürmüş bir iş hayatının olması da yeterli olacaktır.

Amerika’da Bir İş Sahibi Olmak

Başka bir ülkeye çalışmak için giderken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri o ülkede en çok tercih edilen işlerin neler olduğudur. Bu şekilde daha kolay bir şekilde iş bulma ihtimaliniz yüksektir. Amerika’da iş imkanı olan meslekler listesi aşağıdaki gibidir:

 • Bilgi işlem
 • Ürün tasarım müdürü
 • Avukat
 • Ar-Ge müdürü
 • Yazılım
 • Kreatif Direktör

Ve bunun gibi meslekler Amerika’da son zamanlarda revaçtadır. Bu tarz mesleklere sahipseniz veya Amerika’ya gittiğinizde bu meslekleri icra etmeye karar verirseniz hızlı bir şekilde iş bulacak ve güzel para kazanma imkanına sahip olma ihtimaliniz yüksek olacaktır.

Bunun haricinde e-ticaret, Amerika’da en sık yapılan işlerden biridir. Bu şekilde Amerika’ya gitmeden iş bulmak fırsatını yakalayabilir ve eşeğinizi sağlam kazığa bağlamış olursunuz. Çeşitli dijital pazarlama yöntemleri ile Amerika’daki şirketlerle çalışmaya başlayarak iş hayatınızın alt yapısını kurmak iyi bir fikir olabilir.

Yeterli sermayeye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız kendi işinizi de kurabilirsiniz. Bunun için yine ülkede talep edilenleri incelemeniz ve iyi bir iş olacağından emin olduğunuz sektörlere imza atmalısınız. Çeşitli araştırmaları yaparak az çok neyin iş yapıp yapmayacağını anlayabilirsiniz.

Amerika’da Türklerin yapabileceği işler çokça merak edilmektedir. Aslında Amerika’da birbirinden farklı işte yer alabilirsiniz. Bu daha çok insanın sahip olduğu yapı ve yetenekleri ile ilgilidir. Hangi işte başarılı olduğunuzu düşünüyorsanız o sektörde şansınızı denemek iyi olacaktır.

İnşaat sektörü, Amerika’da son derece ön plandadır ve inşaat sektöründe olmak isterseniz işsiz kalma ihtimaliniz az olacaktır. Amerika’da yaşayan Türklerin daha çok marangozluk, boyacılık, mermer işçiliği, dekorasyon işlerinde olduğu görülmektedir.

Onun haricinde garsonluk, taksicilik, berberlik ve kuyumculuk da Türklerin rahat bir şekilde yapacağı işler arasındadır.

Amerika’da İş İmkanı Olan Meslekler

Amerika, büyük bir ülke olması sebebi ile üretimi ve tüketimi çok olan bir ülkedir. Bu sebeple ekonomisi en gelişmiş olan ülkelerden biridir. Amerika’da iş imkanı olan meslekler oldukça fazladır bu yüzden Amerika’da bulunduğunuz sürece iş sıkıntısı çekmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca Work and Travel ile birlikte iş sahibi olabilirsiniz.

Amerika’da herkes kendisine göre bir meslek bulacaktır. Geçici işler de yoğun olarak bulunmaktadır. Önemli olan, işverenlerin sizden beklediği performansı daima başarılı bir şekilde göstermek ve istikrarlı olmaktır.

Amerika’da kolaylıkla iş bulabileceğiniz ve başarılı olabileceğiniz diğer meslekler de aşağıdaki gibidir:

 • Eczacılık
 • Finans müdürlüğü
 • Fizyoterapistlik
 • Petrol mühendisi
 • Konuşma terapisti
 • Hasta bakıcılığı
 • Cerrah

Ve bunun gibi daha birçok yıllık olarak büyük paralar kazanabileceğiniz meslekler bulunmaktadır. Bu meslekler daha çok ciddi ve istikrarlı bir kariyer kurmak isteyen insanlar içindir. Ancak geçici bir iş arıyorsanız kamyon şoförlüğü ve kurye de revaçta olan mesleklerdendir.